Burun çeşitleri (resimli)

Burun bir solunum sisteminin kokudan sorumlu bileşen organı. İnsanlarda burun yüzün merkezindedir ve memelilerde burun gibi görünür ve insanlarda olduğu gibi aynı işlevi görür.

İnsanın kültürüne ve coğrafi konumuna bağlı olarak, medeniyetler tarihine göre birey insan vücudunu türün daha iyi hayatta kalması için adapte ettiği için burnun şekli değişir.

Örneğin, Avrupalı ​​bireyler, daha soğuk iklime sahip bölgelere göçlerden kaynaklanan karakteristik bir kalkık buruna sahiptir. İşte o zaman burnunuzun şekli soğuk havanın ortama alışmasına izin verir, böylece akciğerlerin iç kısmına onların işleyişini etkilemeyen bir sıcaklıkla ulaşır.

Burun tiplerinin sınıflandırılması

Daha önce de söylediğimiz gibi, kültür ve coğrafi konuma bağlı olarak burun değişebilir. Burun, her insanın kendine özgü bir işaretidir ve hiçbir şekil tam olarak aynı değildir. Bunları, örneğin bir kişinin kişiliğini sadece gözlemleriyle de tanımaya hizmet edebilecek özelliklere ve biçimlere göre yaklaşık olarak sınıflandırabiliriz.

Düz burun veya düğme burun Burun türbinleri – veya hatırlayalım, burun delikleri – yanlara doğru yeterince, bazen aşırı derecede genişleyen bir burundur; içgüdüsel olarak kısa bir köprü kemiğine sahipler. Bu tip burun, dinginlikle zorluklarla yüzleşmenin yanı sıra, problemlere takılmamak için büyük kapasiteye sahip kişilerle ilgilidir. Bazen biraz korku içinde olsalar da, bu tür burun, günlük reaksiyonlarda bir anlam ifade etmemek için gruplar halinde çalışma ve duygularını kontrol etme yeteneklerinden bahseder.

Düz burun

Klasik burun Yüzle ilgili bir konturu ve bir boyutu vardır, bu nedenle uygun ölçüsünde bir tür nötr burun olarak kabul edilir. Bu tür buruna sahip olan bireyler, ısrarcı olsalar da saf, masum ve biraz çocuksu olarak kabul edilirler ve yapmak istedikleri her şeyi başarırlar. Aynı zamanda kişisel bakımları çok fazla olmayan basit insanlarla da ilgilidir, bu onların hizasız oldukları anlamına gelmez, ancak kaygısız oldukları anlamına gelir.

klasik burun

Küçük burun, fazlalığa değer, boyutu küçük. Bazen yukarı doğru bakabilir. Bu tür bir burun, çok güçlü olmayan kişiliklerin yanı sıra kaygısız ve liberal insanların karakteristiğidir. Ancak dikkat edin, onlar genellikle kaprisli ve biraz çocuksu insanlardır.

küçük burun

Büyük kalın burun Çıplak gözle yeterince farklı kalınlıkta, türbinlerinde olduğu gibi, eşit büyüklükte ve yapının geri kalanıyla uyumlu bir boyutta, göze çarpma eğilimindedir. Bu tip burun, oldukça güçlü bir kişiliğe sahip kişilerde olduğu kadar eşit büyüklükte bir karakterde de görülür. Totaliter, azimli ve biraz despot insanlardır. Ayrıca, kola fikrinizi döndürmek veya değiştirmek için vermekten bahsetmemek için ihmal edilebilir bir uyum kapasitesini ifade eder. Bu bireyler yeni fikirlerin olanaklarına kapalıdır.

büyük kalın burun

Sıçrayan burun İnsan vücuduna girerken havanın ısınmasını sağlayan yukarı ve öne doğru kemerli bir şekle sahiptir. Bu tip burun, daha kesin olarak kuzey Avrupa ülkelerinde görülmesine rağmen, Avrupa ülkelerinin karakteristik özelliğidir. Bu tür bir burnu olan kişiler, yeteneklerinden şüphe duymalarına neden olan belirli bir güvensizliğe sahip olmalarına rağmen, genellikle saygılıdırlar.

sıçrayan burun

Gaga burun oldukça özel bir şekle sahiptir. Çok çekici olmasa da yüzünde şüphesiz onu özel kılan belirgin bir etki yaratır. Bu burun şekli, türbinlerin – veya burun deliklerinin – iyi bir şekilde çizildiği ve işaretlendiği kavisli bir şekle sahiptir. Bu tür bir burnun anlamı, büyük miktarlarda neşe ve hassasiyete sahip olmalarına rağmen, gururlu ve yeterince bencil bir karakterle ilgilidir.

Gaga burun

Düz burun Burun kemiğinin kabartmalara sahip olmaması özelliği ile yüklenir, bu nedenle genellikle bir noktada biten çok düz bir kemikle sonuçlanır. Şekli nedeniyle, bu tür burun çok baştan çıkarıcı olduğu kadar, yüksek IQ’ya sahip bireyleri ayırt edici olarak kabul edilir.

düz burun

Dalgalı burun Cadıların ve simyacıların genellikle hikayelerde ve masallarda temsil edildiği tipik burundur: tabana doğru kıvrımlı ve dalgalı şekli karakteristiktir. Bu tür bir burun, büyük bir araştırma kapasitesi olan meraklı insanlarla ve evreni tanımayı ve takımyıldızları ve gezegenleri gözlemlemeyi seven insanlarla ilgilidir.

dalgalı burun

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Burun türleri”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/ser-humano/1059-tipos-de-nariz/