Bosch bulaşık makinesi sembolleri ve anlamları

Bulaşık makineleri için hata kodları Bosch

İçindekiler:

 • Arızaya ne sebep olabilir?
 • Bulaşık Makinesi Arızaları: Temel Sorun Giderme Algoritması
 • Bulaşık makineleri hata kodları Bosch, Siemens
 • bosch bulaşık makinesi sembolleri ve anlamları,

Ne yazık ki, bazen en sevdiğiniz bulaşık makinesi arızalanır: Suyu boşaltır, sızıntı yapar ve hatta hiç çalışmaz. Tüm hatalar profesyonel bir zanaatkarın hizmetlerini gerektirmez. Bazen kendin halledebilirsin. Bosch bulaşık makineleri için hata kodları, arızaların nedenleriyle başa çıkmanıza ve bazı durumlarda bunlardan kendiniz kurtulmanıza yardımcı olacaktır

Bosch bulaşık makinesi ekran işaretleri, Arçelik Bulaşık Makinesi sembolleri ve anlamlari, Bosch bulaşık makinesi tuz göstergesi, Arçelik bulaşık Makinesi sembolleri ve anlamları, Bosch bulaşık makinesi arıza işaretleri, bosch bulaşık makinesi 1/2 tuşu nedir, bosch bulaşık makinesi 1/2 tuşu nasıl kapatılır, bosch bulaşık makinesi 1/2 tuşu nasıl kullanılır , bosch bulaşık makinesi sembolleri ve anlamları,

Arızaya ne sebep olabilir?

Bulaşık makinesi size 5-6 yıldan uzun süredir hizmet verdiyse, büyük olasılıkla arıza bileşenlerin doğal fiziksel bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bulaşık makinesi ekipmanı nispeten yeniyse, aşağıdaki durumlar bulaşık makinesinin arızalarına ve hatalarına neden olabilir:

 • Kötü montaj, kusurlu bileşenler. Bu, özellikle bilinmeyen üreticilerin ürünlerinde ve Çin’de üretilen ucuz modellerde yaygındır. Bu konuda Bosch marka teknolojisi pratikte başarısız olmuyor.
 • Odaya çok kirli bulaşıklar yerleştirmek. Yiyecek artıkları, filtrenin hızlı bir şekilde tıkanmasına katkıda bulunur. Ek olarak, bulaşıklar çok kirliyse, makine onları iyi yıkamaz ve ayrıca bulaşıkları manuel olarak durulamanız gerekir.
 • Arızalı bağlantı noktası.
 • Bir bulaşık makinesini bağlarken oluşan hatalar, örneğin tahliye hortumu çok uzun veya soğuk su hortumu gevşek.
 • Bulaşıkları iyi yıkamayan düşük kaliteli deterjanlar kullanın.
 • Kapı gevşek kapandı. Cihaz yalnızca mandallar etkinleştirildikten sonra açılır. Kapı kendi kendine kurulmazsa, bu bir çöküş olarak kabul edilemez. Bu fabrika evliliği.
 • Düzensiz yıkandıkları için bulaşıkların yanlış yüklenmesi. Bulaşıkları yüklemeden önce talimatları dikkatlice okuyun. Üst kısma fincanlar ve tabaklar, alt kısma ise örneğin mutfak eşyaları gibi büyük boyutlu mutfak eşyaları yüklenir.

Önemli! Bulaşık makinelerini yüklerken, yalnızca bardak ve kupaları baş aşağı yerleştirdiğinizden emin olun. Bulaşık makinesinde bulaşıkların nasıl yerleştirileceği başlıklı yararlı ipuçları ve kurallar koleksiyonumuzu okuduğunuzdan emin olun .

İçindekilere ↑

Bosch bulaşık makinesi ekran işaretleri, Arçelik Bulaşık Makinesi sembolleri ve anlamlari, Bosch bulaşık makinesi tuz göstergesi, Arçelik bulaşık Makinesi sembolleri ve anlamları, Bosch bulaşık makinesi arıza işaretleri, bosch bulaşık makinesi 1/2 tuşu nedir, bosch bulaşık makinesi 1/2 tuşu nasıl kapatılır, bosch bulaşık makinesi 1/2 tuşu nasıl kullanılır , bosch bulaşık makinesi sembolleri ve anlamları,

Bulaşık Makinesi Arızaları: Temel Sorun Giderme Algoritması

Bulaşık yıkama modunu ayarlarsınız, göstergeler yanar, su beslemesi ve ısıtma işlemi gerçekleşir, ancak asıl işiniz bulaşıkları yıkamaktır, makine çalışmayı reddeder. Bulaşık makinesi arızasının nedenleri şunlardır:

 • Filtre tıkalı. Bulaşık yükleme haznesinin altında bulunur. Bu sorunu çözmek basittir: filtreyi çıkarın, durulayın ve yeniden takın.
 • Tıkalı püskürtme uçları. “Bulaşık makinesi” su püskürtmüyor. Normal kürdan veya diğer ilkel yöntemlerle, ipuçlarımızın yardımıyla bulaşık makinesini hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz. . Tıkalı bir ağızlık ayrıca düşük basınca neden olabilir ve bu da kötü bulaşık yıkamasına neden olur. Bazen paket dönmüyorsa, sorun sirkülasyon pompasının arızalanması olabilir.
 • Memeleri su ile besleyen sirkülasyon pompasının bozulması, makinenin su toplamayı durdurmasıyla kendini gösteren oldukça tehlikeli bir arızadır.Tek bir çıkış yolu vardır: arızalı sirkülasyon pompasını çalışan pompayla değiştirin.

Önemli! Pompanın arızasını karakteristik bir sesle belirlemek mümkündür. Suyu tükettikten sonra ses gelmiyorsa, büyük olasılıkla sorun içindedir.

Bu durumda, bulaşık makinelerinin arızalanmasının nedeni elektrik motoru sargısına zarar verebilir. Ters çevrilmiş devreyi bir multimetre ile kontrol ederek sargıların bütünlüğünü kontrol edebilirsiniz.

Taşan su

Büyük olasılıkla sorun, su seviyesi sensörünün arızalanmasıdır. Sensörü yenisiyle değiştirerek sorunu çözmek mümkündür. Makine kapatılırsa ve odaya su verilirse, sorun su akışını engelleyen solenoid valftadır. Vanayı herhangi bir zorluğa neden olmayan bir faktörle değiştirmek.

Suyun aşırı ısınması (aşırı ısınması)

Genellikle makinenin suyu çok fazla ısıtması veya bunun tersi olur – suyu ısıtır. Aşırı ısınmanın nedeni, sıcaklık sensörünün arızalanmasıdır ve bu da buharlaşmanın artmasına ve ekipmanın bozulmasına neden olur.

Hipoterminin nedenleri aşağıdaki gibi olabilir:

 • Sıcaklık sensöründe hasar.
 • Düşük su basıncı – memelerde veya pompada sorun var.
 • Isıtıcı arızası – direnci bir multimetre ile ölçerek kontrol edebilirsiniz).

Önemli! Isıtıcıda daha az sorun olmasını önlemek için, birçok ev hanımı bulaşık makinesi deterjanı tarafından incelenen yüksek kaliteli sorunları kullanın . 

Suyu boşaltmayın

Su kanalizasyona boşaltılmazsa, Bosch bulaşık makinesi arızası bir pompa arızasından veya tıkalı bir drenaj sisteminden kaynaklanıyor olabilir. Bazen bulaşık makinesi suyu tamamen boşaltmaz. Büyük olasılıkla, bunun nedeni tahliye hortumunun aşırı derecede yüksek olması ve pompayı kapattıktan sonra suyun bir kısmının hazneye akmasıdır.

Dava korkunç

% 99 olasılıkla, ısıtma elemanının bozulmasının meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bunu kontrol etmek için ısıtıcıyı açmanız ve dikkatlice incelemeniz gerekir. Hasar meydana gelirse, ısıtma elemanı yenisiyle değiştirilir.

Önemli! Isıtma elemanı arızasının yaygın bir nedeni çok sert sudur. Hafifletmek için özel su filtreleri koymak mantıklı .

Bosch bulaşık makinesi ekran işaretleri, Arçelik Bulaşık Makinesi sembolleri ve anlamlari, Bosch bulaşık makinesi tuz göstergesi, Arçelik bulaşık Makinesi sembolleri ve anlamları, Bosch bulaşık makinesi arıza işaretleri, bosch bulaşık makinesi 1/2 tuşu nedir, bosch bulaşık makinesi 1/2 tuşu nasıl kapatılır, bosch bulaşık makinesi 1/2 tuşu nasıl kullanılır , bosch bulaşık makinesi sembolleri ve anlamları,

Deterjan miktarı yok

Bulaşık makinesi yıkama diskini veya tozu almıyorsa, sorun büyük olasılıkla düşük su basıncı veya tıkalı açıklıklardan kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, su dağıtıcıya akmaz.

Önemli! Bazen, valf kırılırsa (su miktarı açılmazsa), tablet tamamen çözülmez ve bulaşıklar kötü yıkanır.

Güç yok

Bosch bulaşık makinelerinin hataları, cihazın açılmaması, bir düğmeye dokunarak yanıt vermemesi ile kendini gösterir. Arızanın nedenleri şunlar olabilir:

 • Yönetmen sıra dışı.
 • Lokavt yandı.
 • Kapı kapalı değil
 • Ağ düğmesi bozuk.
 • Arızalı hat filtresi.

Önemli! Doğru bir şekilde “tanı koymak” için, bir multimetre yardımıyla elektrik devresinin tüm bağlantılarını kontrol etmek gerekir – bu, dışlama yöntemiyle arızayı bulmaya izin verecektir.

Garip ses

Dışarıdan gelen bir gürültü, motorun veya pompanın yataklarında hasar olduğunu gösterir. Çoğu zaman rulmanlar suyla ıslanma nedeniyle arızalanır. Contanın hasar görmesi nedeniyle yataklarda su sızıntısı. Sonuç olarak, cihaz bu süreçte çok fazla gürültü yapmaya başlar.

Bulaşık makinelerinin arızalarını tamamen ortadan kaldırmak için sadece yatağı değil aynı zamanda yağ keçesini de değiştirmeniz gerekecektir.

Önemli! Bir “bulaşık makinesinin” çalışması ayrıca, pisliklerin pervaneye girmesinden pompa pervanesine verilen hasar nedeniyle çok yüksek sesle gerçekleşebilir.

Kurutma çalışmıyor

Bazı bulaşık makinesi modelleri, yıkanmış bulaşıkları kurutma işlevi ile donatılmıştır. Kurutma, odanın içine monte edilmiş bir fan ile gerçekleştirilir. Kurutma çalışmazsa ve teknisyen diğer tüm işlevleri normal şekilde yerine getirirse, sorun fandır.

Bunu kontrol etmek için, dosya ve sargı kontaklarını bir multimetre ile kontrol etmeniz gerekir. Gerekirse, kırık fanı bir çalışma fanı ile değiştirin.

Su yere akar

Bu, en yaygın bulaşık yıkama ekipmanı arızalarından biridir. Muhafazanın altındaki su akışının birkaç nedeni olabilir:

 • Kapı contalarının kötü durumu. Plakayı değiştirmeleri veya temizlemeleri gerekebilir.
 • Hasarlı pompa contası. Yönetmen onu yenisiyle değiştirecek.
 • Su kaynağı ve drenaj hortumlarındaki kelepçeler yeterince sıkı değil ve boru bağlantılarında conta yok.
 • Hasarlı su deposu. Çoğu zaman tamir edilemez; Depo yenisiyle değiştirilir.

Önemli! Su yalıtımının yerini doğru bir şekilde belirlemek için cihazın muhafazası kaldırılır ve zemin gazete ile kaplanır. Kırık, kağıdın ıslandığı taraftadır.

Bulaşık makineleri hata kodları Bosch, Siemens, Neff, Gaggenau

Bosch bulaşık makineleri, kendi kendine teşhis sistemleriyle donatılmıştır. Ekranda sayıları olan gizemli harfler görünene kadar mal sahibi onunla yüzleşmez. Neyi kastediyorlar? Bosch cihazları veya diğer markalarınız tarafından görüntülenen arıza kodlarına dayalı kısa bir açıklama:

 1. E1. Isınmayla ilgili sorunlar var. Çalışmasından sorumlu olan ısıtıcının veya elektronik birimin arızalı olması mümkündür.
 2. E2. Isıtma elemanı ile aynı ünitede bulunan sıcaklık sensörünün arızası.
 3. E3. Su miktarı ile ilgili sorunlar. Nedeni pompa, hortum veya emme filtresinin arızasında bulunmalıdır.
 4. E 4. Akış anahtarı tıkalı veya motor yanmış.
 5. E5. İzin verilene kıyasla su ile doldurucu seviyesinin aşılması. Basınç şalteri veya giriş valfinin arızalanması bir soruna neden olabilir.
 6. E6. Su kusurlu cihaz – su kirliliğinin sertliğini ve derecesini izleyen bir cihaz.
 7. E8. Akvaryumda yetersiz su seviyesi, suyun kendi kendine drenajı. Genellikle bu fenomenin nedeni, su besleme sistemindeki yetersiz su basıncıdır ve bulaşık makinesi kullanılamaz.
 8. E9. Arızalı ısıtıcı. Değiştirmen gerekebilir.
 9. E11. NTC modülü, sensör ve güç kablolarıyla ilgili sorunlar.
 10. E14. Akış sensörü kontrol darbeleri almıyor.
 11. E15. Aquastop su sızıntısı nedeniyle yükseldi. Sızıntının spesifik nedeni bir uzman tarafından belirlenecektir.
 12. E16. Bosch bulaşık makinesi hatası, istenmeyen miktarda su olduğunu gösterir. Seviye sensörü, giriş valfi ile ilgili sorunlar olabilir. Bazen aşırı köpük ile ilgili bir hata verilir.
 13. E17. Drenaj ile ilgili sorunlar.
 14. E21. Normal aşınma veya içine yabancı cisim girmesi nedeniyle tahliye pompasının arızalanması.
 15. E24. Hortum üzerindeki basınçtan kaynaklanabilecek suyu boşaltmayın.
 16. E27. Ağda düşük voltaj. Sorun, bir dengeleyici takılarak çözülebilir.

Bosch bulaşık makinesi ekran işaretleri, Arçelik Bulaşık Makinesi sembolleri ve anlamlari, Bosch bulaşık makinesi tuz göstergesi, Arçelik bulaşık Makinesi sembolleri ve anlamları, Bosch bulaşık makinesi arıza işaretleri, bosch bulaşık makinesi 1/2 tuşu nedir, bosch bulaşık makinesi 1/2 tuşu nasıl kapatılır, bosch bulaşık makinesi 1/2 tuşu nasıl kullanılır , bosch bulaşık makinesi sembolleri ve anlamları,