Beton zemine çim ekmek

Çim çimi nasıl ekilir: çim türünü seçmekten tohum ekmeye kadar

İçerik beton zemine çim ekmek , terasa rulo çim, beton zemine çim ekmek 2021 ,

beton zemine çim ekmek , terasa rulo çim, beton zemine çim ekmek 2021 ,
 • Çim türleri
 • Dekoratif
 • Bahçe ve park
 • Spor Dalları
 • Lugovoi
 • İş için ne gerekli
 • Çim çim dikmek için en uygun zaman ne zaman
 • Çim tohumları nereden alınır
 • Çim çim tohumlarının maliyeti nedir?
 • Adım adım yol gösteren bir çim nasıl ekilir
 • Site planlaması
 • Saha temizliği ve yabancı ot temizleme
 • Tesviye, drenaj döşeme
 • Gübreleme, toprak bileşimini iyileştirme
 • Tohum ekmek
 • Sulama
 • Mükemmel çim için profesyonel ipuçları
  beton zemine çim ekmek 2021
 • Sonuç

Bir kır evi, etrafındaki alan yeşil, düzgün, düzgün bir şekilde kesilmiş bir çim ile süslendiğinde muhteşem ve çekici görünür. Çiçek tarhları, patikalar, bahçe ağaçları, çardaklar ve havuz arasına çimen dikilir. Düzgün ekilen çimler, peyzaj tasarımının geri kalanının güzelliğini korumak ve geliştirmek için iddiasızdır. Sahada çim çiminin nasıl ekileceğini, hangi tohumların satın alınacağını ve güzel ve dayanıklı olması için çime nasıl uygun şekilde bakılacağını bulalım.

Çim türleri

Çim örtüsü farklı amaçlara hizmet eder, bu nedenle birkaç tür çim vardır. Evin bitişiğindeki alanı hemen işlevsel bölgelere ayırmak ve gelecekteki çim için uygun çim türünü belirlemek daha iyidir. Dikimden birkaç yıl sonra, çim o kadar kalın ve yoğun olacak ki, aniden fikrinizi değiştirirseniz ve örneğin bu yerde yatak yapmaya karar verirseniz, onu çıkarmak çok zor olacaktır. Aşağıdaki çim türleri en çok bitişik arsaları süslemek ve iyileştirmek için kullanılır.

beton zemine çim ekmek , terasa rulo çim, beton zemine çim ekmek 2021 ,

Dekoratif

Bu tür çim örtüsü alanı dekore etmek için kullanılır. Üzerlerindeki çimler yumuşak, sulu, parlak yeşildir, ancak üzerinde yürümek tavsiye edilmez. Süs çimleri kolayca zarar görür ve dikkatli ve düzenli bakım gerektirir. En görünür yerlerde kullanılırlar: evin girişinin yakınında, yolların kenarlarında ve çiçek yataklarının yakınında.

Bahçe ve park

Böyle bir çim, dekoratif bir çim kadar güzel değildir, ancak hasara karşı dayanıklıdır ve çabuk iyileşir. Çardak, mangal, salıncak ve şezlongların bulunduğu, trafiğin yoğun olduğu ve dinlenme yerlerinin olduğu her yere ekebilirler. Böyle bir çimin bakımı kolaydır.

Spor Dalları

İsim kendisi için konuşuyor. Bu, üzerinde yaralanma korkusu olmadan güvenle koşabileceğiniz ve futbol oynayabileceğiniz oldukça sert çimlere sahip yoğun bir çimdir. Bir oyun alanı düzenlemek için mükemmel bir seçenek. Spor sahalarının bakımı sürekli olmalıdır.

Lugovoi

Birkaç çok yıllık çiçekli bitki türünden oluşan dekoratif bir çim türüdür. Çayırlarda ve ormanlarda doğal sırları taklit eder, çok renkli küçük çiçeklerle göze hitap eder. Böyle bir çimi mükemmel durumda tutmak çok fazla çaba gerektirmez.

İş için ne gerekli

Mevcut malzemeleri ve araçları kullanarak çim çimen nasıl ekilir? Siteyi işlemek ve tohum ekmek için özel becerilere veya özel ekipmana ihtiyacınız yoktur, şunları hazırlamak yeterlidir:

 • bahçe küreği ve yelpaze tırmığı;
 • kara taşımak için bir el arabası;
 • yüzeyi kurcalamak ve tesviye etmek için cihaz (silindir, ağır boru);
 • şerit metre veya ölçüm bandı;
 • mandallar ve ince ip;
 • ekim için tohumlar.

Bazı durumlarda, toprak için mineral ve organik gübrelere, kırma taşa, kuma ve yabancı ot kontrolü için herbisitlere ihtiyacınız olacaktır.

Çim çim dikmek için en uygun zaman ne zaman

Ekim-Nisan arası sıcak mevsimde ekim yapılabilir. Ancak elbette belirli bir bölgenin iklimi için bir değişiklik yapmanız ve bazı kurallara uymanız gerekir. Yanlış zamanda çim dikmek zaman ve para israfı anlamına geldiğinden, ekim için uygun hava koşullarını seçin:

 • toprak yeterince sıcak olmalı, gündüz ve gece sıcaklıkları 10 dereceden fazla olmalıdır;
 • çok kuru ve sıcak hava uygun değildir: tohumların şişmesi ve filizlenmesi için toprak yeterince nemli olmalıdır;
 • kuvvetli rüzgar karışabilir, tohumları dünya yüzeyine eşit olarak dağıtabilir;
 • sağanak yağışlı yağmurlu hava ekim için en uygun zaman değildir: Fazla su su birikintileri ve düzensizlikler oluşturur, tohumları yıkar.

Dikim için ideal zamanın yoğun yağışların olmadığı ılık, sakin hava olduğu ortaya çıktı.

Çim tohumları nereden alınır

Çok önemli bir konu tohum alımıdır. Kanıtlanmış yerlerde tohum satın almanız önerilir: bahçıvanlar için özel mağazalar veya çevrimiçi mağazalar. Başarısız bir şekilde ekilen bir alanın yerine tekrar bir çim dikmek çok zahmetli bir işlem olduğundan, düşük kaliteli tohumlar satın almaya dikkat edin (paketin üzerinde belirtilen otlar veya zayıf çimlenme değil). Tohum alımından tasarruf etmemek daha iyidir. Mükemmel bir çim için iyi tohumlar ve uygun çim seçimi çok önemlidir.

Çim çim tohumlarının maliyeti nedir?

1 metrekare başına 30-60 gr oranında tohum satın almanız gerekir. m. Paketleme genellikle tohum tüketimini gösterir ve bu belirli türün ekilmesi için kısa bir talimat vardır. Tohumlar 1, 3, 5 veya daha fazla kilogramlık plastik veya kağıt torbalarda satılmaktadır. Fiyatlar yaklaşık olarak aşağıdaki gibi olabilir:

 • dekoratif – 1 kg başına 400-600
 • bahçe – 1 kg başına 200-250
 • spor – 1 kg başına 200-500
 • çayır – 1 kg başına 300-500

Üreticiler, farklı çim kaplama türleri için farklı oranlarda çayır çimen tohumlarından karışımlar yaparlar. Rusya’nın merkezinde, aşağıdakiler daha sık kullanılır:

 • bluegrass ormanı, çayır veya yıllık;
 • çayır çayır, kırmızı, koyun;
 • kayalar, ince, beyaz;
 • çayırotu;
 • sağrı yumuşak, kılçıksızdır.

Karışımın fiyatı, içerdiği bitkilerin türüne ve sayısına bağlıdır. İyi seçilmiş formülasyonlarda, bitkiler birbirini tamamlar ve birlikte iyi büyür.

Çim nasıl ekilir: adım adım kılavuz

Çim çiminin nasıl ekileceği hakkında genel bir fikir edinmek için şu hızlı çalışma planına göz atın:

 1. Site işaretlemesi.
 2. Yabancı ot temizleme, kazma, tesviye, drenaj döşeme.
 3. Gübreleme, toprağın bileşimini iyileştirme.
 4. Sıkıştırma.
 5. Tohum ekmek.
 6. Sulama.

Site planlaması

Gelecekteki çimin sınırları, tahta mandallarda sürülerek ve aralarına yere paralel bir halat çekilerek ana hatlarıyla çizilebilir. Bunun için bir bina seviyesi kullanabilirsiniz. İşaretlemeye göre, ekim için arsa alanını ölçmek ve gerekli tohum sayısını hesaplamak daha uygun olacaktır. Halatlar ayrıca daha sonra tesviye edilebilecek düzensizlikleri veya eğimleri tanımlamaya yardımcı olacaktır. Çimlerin yeterince büyüdüğü zamana kadar işaretleri bırakmak daha iyidir – bu bir çit görevi görecek ve olgunlaşmamış fidelerin çiğnenmesini önleyecektir.

Saha temizliği ve yabancı ot temizleme

Çimleri ekmeden önce, ekim için ayrılan arazi kazılır ve taş, çubuk ve diğer döküntülerden arındırılır. Tahta parçaları, çürüyüp boşluklar oluşturduğu ve daha sonra düzensizliklere dönüştüğü için yerde bırakılmaz. Mantarlar, kütüklerin veya tahtaların kalıntıları üzerinde büyür ve kayaya dağınık bir görünüm verir.

Alan çim kaplı ise üst tabaka (çim) tamamen kaldırılır. Kürek ve özel çim sökme makinesi kullanılarak yaklaşık 15 cm derinliğe kadar kesilir.

Yabancı otların uzun ve güçlü kökleri vardır ve onları tamamen yok etmek için herbisitler kullanılır. Kimyasal, bitkinin yapraklarına ve gövdesine püskürtülür ve öldükten sonra köksapla birlikte uzaklaştırılır. Otu çekmeye veya kesmeye çalışırsanız bitkinin bazı kısımları yerde kalabilir ve yeni sürgünler verebilir.

Tesviye, drenaj döşeme

Bir sonraki önemli adım, siteyi tamamen düz hale getirmektir. Bu, çimlerinizin harika görünmesini ve nemi yüzeye eşit olarak dağıtmasını sağlayacaktır. Ovalar ve tepeler oluşursa, o zaman çim kıtlık veya fazla su nedeniyle düzensiz bir şekilde büyür. Ek olarak, düz olmayan çimlerin biçilmesi çok uygun değildir.

Toprak kazıldı, kesekleri parçaladı ve düzgün bir ince doku elde edildi. Daha sonra geniş bir tırmıkla tesviye edilirler, tüm çıkıntıları kaldırmaya ve girintileri doldurmaya çalışırlar. Kesiti uzun bir tahta ile her iki tarafından uçlarını kavrayarak hizalayabilirsiniz.

Durgun suya eğilimli bataklık alanlar için drenaj gereklidir. Drenaj tabakasını döşemek için ihtiyacınız olan:

 1. 20 cm verimli toprağı kaldırın.
 2. 15 cm’lik bir kaba çakıl veya kırık tuğla tabakası yerleştirin ve iyice sıkıştırın.
 3. 15 cm’lik ince çakıl veya kum tabakasıyla doldurun ve tekrar iyice sıkıştırın.
 4. Üstünü, başlangıçta çıkarılan verimli bir toprak tabakasıyla örtün.

Kurcalamak için özel bir rulo veya yuvarlanabilen herhangi bir ağır cihaz kullanılır: kütük, beton boru, namlu.

Gübreleme, toprak bileşimini iyileştirme

Çimlerin iyi filizlenmesi ve birlikte büyümesi için mineral gübreler eklenir. 1 metrekare başına 50 g oranında. m, mineral karışımı toprağın üst katmanına eklenir (yaklaşık 5 cm derinliğe kadar). Bu ekimden 7-10 gün önce yapılmalıdır.

Sitedeki toprak yoğun ve ağırsa kumun 1 / 5’ini ekleyin ve pürüzsüz olana kadar karıştırın. Kum, toprağı daha nefes alabilir ve nem geçirgen hale getirecektir.

Önemli! Tohum ekmeden önce, alan dikkatlice düzleştirilmeli ve hiçbir yerde boşluk kalmayacak şekilde sıkıca sıkıştırılmalıdır.

Tohum ekmek

Tohumlar, ambalajdan büyük bir kuru kaba, örneğin bir kova içine dökülür ve iyice karıştırılır, çünkü depolama sırasında karışım heterojen hale gelebilir.

Toprağın üst tabakası, sığ oluklar oluşturacak şekilde bir yelpaze tırmıkla gevşetilir.

Tohumlar yüzeye dağıtılır: ekme makineleri geniş alanlarda kullanılır, küçük alanlarda elle ekebilirsiniz. Dozu gözlemlemek gerekir – 1 metrekare başına en az 40 g. m. Daha az ekerseniz, çimenlerde yabani otlarla hızla dolacak kel yamalar olacaktır.

Çimleri nasıl eşit şekilde ekebilirim? Alanı karelere bölebilir ve üzerlerine ölçülü miktarda tohum saçabilirsiniz. Bunu tam olarak “gözle” yapmak her zaman mümkün değildir.

Sulama

Dikimin son aşaması uygun sulamadır. Küçük bir damla veya başka bir şekilde ince dağılmış bir şekilde sulamanız gerekir. Hortumlar üzerinde bu tipte özel nozullar bulunmaktadır. Amaç, yüzeyi dikkatlice, aşındırmadan veya herhangi bir şekilde su birikintisi oluşturmadan nemlendirmektir.

Toprak yaklaşık 10 cm derinliğe kadar nemlendirilir Sulama sıklığı hava şartlarına göre ortalama 2-5 günde bir değişir. Toprağın kurumamasını sağlamak, aynı zamanda su basmasına da izin vermemek gerekir.

İlk sürgünler ekimden 7-20 gün sonra ortaya çıkar. Çim düzensiz bir şekilde filizlenebilir: Dikim için farklı bitki türlerinin bir karışımı kullanılırsa bu normaldir.

Mükemmel çim için profesyonel ipuçları

Son olarak, tecrübeli bahçıvanlardan birkaç sır. Yaygın hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacak ve kel noktalar ve yabani otlar içermeyen güzel, yoğun bir çim örtüsü ile sonuçlanacaktır. Çim çiminizi nasıl düzgün bir şekilde ekeceğinize dair profesyonel ipuçları:

 • deneyimli bahçıvanlar, çimlerin Eylül-Ekim aylarında sonbaharda ekilmesini tavsiye eder, böylece yabani otlar daha az filizlenir;
 • yılın diğer zamanlarında ekim yaparken, toprağı nadasa bırakmanız tavsiye edilir: alanı kazın, yabani otların çimlenmesi için zaman verin, onları yok edin ve ancak o zaman çimleri ekin;
 • sitenin sınırları boyunca daha kalın ekmeniz gerekir, çünkü çim kenarlardan daha kötü büyür;
 • marjlı tohumlar satın almanız gerekir: Bazı bölgelerde kel noktalar kalırsa, tüm çim ile aynı tür çim ekilebilir.

beton zemine çim ekmek , terasa rulo çim, beton zemine çim ekmek 2021 ,