Azim kavramı

Sebat nedir?

Azim İstenilen sonuçlar ortaya çıkmadığı için ortaya çıkan engellere, zorluklara, can sıkıntısına, hayal kırıklığına veya cesaretsizliğe rağmen ilerleyebilme yeteneği.

Hayatın herhangi bir alanında, insanlar bazen ulaşılması kolay olmayan ve çok şey gerektiren hedefler ve projelerle motive edilir. azim ve azim, Er ya da geç ortaya çıkan aksilikler ve olumsuzluklar ya da olasılıklar tarafından mağlup edilmemek için.

Azim, başarının anahtarı mı?

Sık sık sebatın başarının anahtarı olduğu söylenir, ancak sebatın ne zaman gerçekten değerli ve yapıcı olduğunu bilmek özellikle ilginç görünmektedir. sebat ve inatçılık arasındaki sınır ince hale gelebilirve olumlu hiçbir şeye yol açmayan fikirlerde, düşüncelerde veya eylemlerde ısrar etmek sağlıklı değildir. Her zaman kendi hatalarınızdan ders alabilirsiniz ve yanlış bir şey üzerinde durmayı ne zaman bırakacağınızı bilmek için sağduyu ve içgüdüye sahip olmalısınız.

Sebat ima eder yanlış olabileceğini kabul etve ayrıca hayattaki her şeyin istediğiniz gibi olmayacağını da. Basit görünüyor, ancak çoğu zaman insanlar, özellikle çocukken bu soruları kabul etmekte zorlanıyorlar. Bu yüzden sebat etmeyi öğrenmek kişinin öğrenme sürecinin bir parçasıdır.

İstenilen her şeye hemen ulaşılamaz (hatta asla başarılamayabilir), bu nedenle birey bununla yüzleşmeye hazırlanmalıdır. iç kale ve güven Kendi erdemlerinden emin olmayan ve onlara güvenmeyenler, başarısızlığın ilk belirtilerinde duygusal olarak zayıflamaya çok açık olduklarından, bunlar kendi içinde sebatın temel tamamlayıcılarıdır.

Kişisel ilişkilerde azim

Azim kişilerarası ilişkilerde gereklideğerlerin, ilgi alanlarının ve düşünce biçimlerinin uygulamaya konulduğu yerlerde, çoğu durumda çakışmaz. Aynı kişiyle (bir iş arkadaşı, bir aile üyesi, hatta eş) sürekli etkileşim kaçınılmaz olarak sürtüşme yaratacaktır: bu anlarda diğerini dinleme ve birlikte kalma niyetinde sebat etme yeteneği her şeyden önce gösterilir. diğer her Şey.

Sebat etmenin belki de en temsili örnekleri sporcular: Profesyonel olarak spor yapmak isteyen insanlar için hayat genellikle çok zor ve sinir bozucudur ve genellikle büyük çaba ve yoksunluğa maruz kalırlar.

Ek olarak, spor dünyası, zirveye ulaşma yanılsamasına sahip herkesin bunu yapmasına izin vermez ve çoğu durumda, böyle büyük bir çaba, birkaç on yıl sonrasına kadar meyve vermez. Durumu örneklendirmek için, akrobatların ya da disk atıcıların sırf sahnede performans sergilemek için dört yıl boyunca gece gündüz hazırladıklarını biliyoruz. Olimpiyat Oyunları, sadece birkaç saniye içinde ne çalıştıklarını göstermeleri gereken yerde, sadece birinin zaferi kazanacağını bilerek. Bazı sporcuların sıkı çalışmadaki ısrarı gerçekten takdire şayan, taklit edilmeye değer.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Sebat kavramı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/psicologia/1006-concopio-de-perseverancia/