Astronomi anlamı

Astronomi nedir?

astronomi (Latince’den astronomi, bu da ifadelerden oluşur astro“yıldız” anlamına gelen ve isimler“norm” veya “kural” anlamına gelen) bir gökkubbedeki gök cisimlerinin bütünlüğünü incelemekle ilgilenen bilimhem hareketi hem de konumu, bileşimi, kökeni ve diğer gök cisimleriyle ilişkileri açısından.

Olarak bilinir gök cisimleri hepsine dünya atmosferinin ötesinde bulunan fiziksel varlıklaryıldızlar, gezegenler (ve uyduları), asteroitler, bulutsular, galaksiler, toz, gaz, kuyruklu yıldızlar, kara delikler ve diğerleri gibi.

Astronomi aracılığıyla ele alınır bilimsel araştırma yöntemi, ayrıca diğer bilimlerin bilgisinden de yararlanarak (örneğin astrofizik ve astrobiyoloji) ve yoğun kullanım matematik. Pratik bir bakış açısıyla, teleskop Son derece uzak fenomenlerin ve nesnelerin gözlemlenmesine izin veren eserdir, bu yüzden gökbilimcilerin çalışmalarındaki merkezi araçtır.

Astronomi tarihi

Astronomi, büyük olasılıkla tüm bilimlerin en eskisidir, çünkü Antik dönemilk medeniyetler kendilerini yıldızların hareketiya dini nedenlerle ya da mevsimleri tahmin edebilmek için, yılı ve saati doğru bir şekilde hesaplayın (bu, çiftçilik) ve hatta mesafeleri hesaplayın.

Mıydı Yunan filozofları gibi Aristo, Miletos, Hipparchus of Nicaea ve Anaxagoras gibi ilkini kim doğurdu astronomik sistemleryani gök cisimlerinin konumu ve davranışları hakkında sistematik temsiller.

Astronomi, temelde değişmeden kaldı. Orta Çağlar15. ve 16. yüzyıllara kadar ve daha sonra Modernite, bir dizi bilimsel devrimler Gittikçe benimsenmesine yol açan Nicolás Copernicus, Johannes Kepler ve Tycho Brahe’nin itibarının araştırmacıları ile el ele güneş merkezli model (Güneş’in etrafında dönen Dünya) Güneş Sisteminin bir temsili olarak.

O da teleskopun iyileştirilmesi Galileo Galilei tarafından gerçekleştirilen, bir bütün olarak astronominin bir modern bilim.

Bugün astronomi

Günümüzde astronomi, evreni devasa ve sofistike bir şekilde araştırıyor yer gözlemevleri, uzay teleskopları (ünlü Hubble teleskopu gibi), radyotelescopios, gama ışını dedektörleridiğerleri arasında. Birlikte ele alındığında, bu cihazlar farklı modların yakalanmasını mümkün kılar. Elektromanyetik radyasyon bize uzaydan gelen (görünür ışık, x-ışınları, kızılötesi ışınlar, vb.) ve daha sonra astronomlar tarafından incelenecek.

Astronomi, birkaç bilim dalından biridir. meraklıları iyi bir gözlem teleskopuna sahip olmak, asteroitler veya kuyruklu yıldızlar gibi bazı gök cisimlerini tespit etmeyi ve geniş göksel mahzeni göz önünde bulundurmayı mümkün kıldığı için hala önemli bir role sahiptirler.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Astronominin Anlamı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/ciencias-exactas/968-significado-de-astronomia/