Aragon salatası – Geleneksel tarif!

Aragon Salatası Tarifi

Aragon patates salatası Besin açısından zengin çeşitli malzemelerle hazırlanmış çok enfes bir tariftir. Böylece, bu salatada vitaminler, mineraller, lif, karbonhidratlar, protein ve omega 3 yağ asitleri buluyoruz.Bunun sebebi sebzeler, yumurtalar, balıklar ve baklagiller, eksiksiz ve ferahlatıcı bir yemek oluşturan bir dizi bileşen içermesidir. , sıcak aylar için ideal.

Bu Aragon salatası, başlangıç ​​veya tek yemek olarak hizmet etmek için mükemmeldir. Pek çok malzemeye sahip olmasına rağmen, hazırlamanın çok kolay olduğunu ve mükemmel bir garnitürün tadını çıkarmanızı sağlayacağını göreceksiniz. Denemek istiyorsanız, Ücretsiz Tariflerde okumaya ve keşfetmeye devam edin geleneksel Aragon salatası nasıl yapılır.

4 kişi
30 dk.
Gelen
Çok düşük zorluk

Aragon salatası yapmak için malzemeler:

Aragon salatası nasıl yapılır:

1

Bir tane koy karışık marul arka plan Aragon salatasının tüm malzemelerini karıştırmak için geniş olması gereken bir salata kasesinde. En çok beğendiğiniz marul çeşidini, kuzu marulunu vb. Seçebilirsiniz.

Aragon Salatası Tarifi - 1. Adım

2

Birkaç yumurta pişirin 12 dakika boyunca soğuk sudan geçirip pişirme zincirini kırın, ancak daha çok pişmiş veya daha az seviyorsanız beğeninize bırakabilirsiniz. Patatesleri de pişir yumuşayana kadar soyulmuş.

Aragon Salatası Tarifi - 2. Adım

3

Apart, julienne’deki bütün sebzeleri kesin, dörde bölünmüş patates ve dörde bölünmüş domatesler. Bu malzemeleri saklayın.

Aragon Salatası Tarifi - 3. Adım

4

Tüm malzemeleri ekleyin marul üzerinde, ancak Aragon salatası sunumunu iyileştirmek için onları kaynağın etrafına yerleştirerek. Morina kırıntısı, ton balığı ve zeytini sona bırakabilirsiniz. Ortasına pişmiş beyaz fasulyeleri yerleştirmenizi tavsiye ederiz.

Aragon Salatası Tarifi - 4. Adım

5

Zamanı pansumanı hazırlamak. Bunu yapmak için, sarımsak dişlerini bir havanda bir tutam tuzla doğrayın. Çok iyi ezildiklerinde, bu sarımsak kremasına kuvvetli bir sirke ve zeytinyağı püskürtün, homojen bir karışım oluşması için sıvıları tamamen biriktirmeden önce karıştırın. O pansumanı biraz bağlamanız gerekiyorsa, sirkeden daha fazla yağ ekleyin.

Aragon Salatası Tarifi - Adım 5

6

Salata servis yapmak için tamamen soğuyana kadar bekleyin. Tüm malzemelerin üzerine sos ekleyin ve eksiksiz, taze ve lezzetli bir yemeğin tadını çıkarın. Bu Aragon salatası tarifi Misafirleriniz olduğunda, sahile gitmek ve hatta akşam yemeği için mükemmeldir.

Aragon Salatası Tarifi - 6. Adım

Aragon salatasına neyin eşlik edeceği ile

Eskiden Huesca kasabalarında Aragon salatası alma gelenekleri vardı. yemeklerin sonunda. Merak uyandıran bir gerçek şu ki, salatayı bitirdiklerinde arta kalan suyunu bardaklara dağıtıp içiyorlardı. Bu nedenle Aragon’un eski atasözünden bir söz gelir: “Salatadan sonra içmeyen, neyin kaybedildiğini bilmez.” Yani geleneği takip etmek istiyorsanız meze yapıp ardından salatayı servis edebilirsiniz. Bunu yapmak için şu seçenekleri öneriyoruz:

Ve daha fazla Aragon tarifi öğrenmek istiyorsanız, işte size en iyi örneklerden bazıları: