Antoloji anlamı

»Antoloji» nedir?

Bir antoloji bir ortak yayınlanmak üzere seçilen bir veya daha fazla yazar tarafından edebi metinlerin derlenmesi. Daha az sıklıkla bu terim, müzik parçaları koleksiyonları.

“Antoloji” nin etimolojisi

İki kelimenin birleşmesinden ortaya çıkan bu kelimenin etimolojisini bilmek oldukça ilginç: “Anthos”, ne çiçek demek, yüksek veya yüce, “kelimesine eklendiLego” ne seçmek, toplamak, gruplamak demektir.

Yani bu terim aşağıdaki gibi “En yüce olanın buluşması”, bir antolojiyi oluşturacak parçaları seçerken yapılan da budur. Bu antoloji kavramı mı temelde şu seçimlerden bahsetmek için doğdu: şiirsel eserler; Bir süre sonra diğer türler aynı kriterleri benimsedi ve bugün diğerleri arasında masal antolojileri, öykü veya anlatı antolojileri ve deneme antolojileri var.

Bir antoloji için kriterler nelerdir

Bir antolojiyi oluşturacak metinlerin seçimini yönetebilecek kriterler değişkendir. Bu kriterlerden bazıları şunlardır: yazar, tür, konu veya ülke.

Tabii ki, başlangıç ​​noktası olarak, her zaman estetikleri ve anlamlı kaynakların kullanımı için çok kaliteli ve değerli metinler seçilir. Genel olarak antoloji bir yazarın veya bir grup yazarın üretimiyle en alakalı olanları bir araya getirir ve genellikle derleyici tarafından gönderilen yorumları içerir, antolojilerin yayınlanma sürecinde kilit bir parça haline gelen, çünkü okuyucuyu bu eser boyunca ona anlam veya anlam verebilmesi için rehberlik etme görevi o olacaktır.

Bunun anlamının altını çizmek çok önemlidir, çünkü tıpkı bir müzeye gittiğimizde, eserlerin bir mantıkla, bir sırayla (varsayalım, zamana göre, tekniklerle, sanatsal hareketlerle) sergilendiğini fark ederiz, tıpkı bir antoloji gibi.

Antolojiler şu şekilde düşünülebilir: Zaman ve mekanda çeşitli yaratım eserlerini bir araya getiren aletler, bir okuyucunun yapabileceği estetik yaklaşıma veya bir araştırmacının ihtiyaç duyabileceği vicdanlı çalışmaya rehberlik eder.

Ünlü bir antoloji, Palatine Antolojisi Ö Yunan antolojisi, klasik ve Bizans dönemleri arasında yazılmış kısa şiir koleksiyonu. Ayrıca örnek olarak, Ortaçağ edebiyatının antolojisi şarkı söylemeyi içeren Mine Cidveya daha güncel bir antoloji olarak, Şiirsel antoloji nın-nin Mario Benedetti, Tarafından sunulan Pedro Orgambide

O la Olağanüstü hikayelerin antolojisi nın-nin Edgar Allan PoePoe’nun çalışmalarının kısa bir giriş çalışmasını, en ünlü sekiz öyküsünü (The Fall of Usher’s House, Ligeia, The Black Cat, The Pit and the Pendulum, William Wilson, The Mask of the Red Death, The Purloined Letter ve The Golden Beetle) ve Poe’nun bu ve diğer korku metinleri için çalışma önerileri içeren bir okuma kılavuzu.

Antoloji kelimesinin bir başka anlamı, bir şeyin “antoloji” veya “antolojik” olduğu söylendiği için, harika, yüce bir şey fikrinin uzantısı ile verilmektedir. olağanüstü olduğunda, vurgulanmaya değer.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Antolojinin Anlamı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/lengua-y-literatura/1025-significado-de-antologia/