Android Cihazlarda Etrafımda Paylaşım Nasıl Etkinleştirilir ve Kullanılır

Android Cihazlarda Etrafımda Paylaşım Nasıl Etkinleştirilir ve Kullanılır

Akıllı telefon teknolojilerine aşinaysanız, AirDrop özelliğini duymuş olmalısınız. Normalde bu özellik iPhone’larda ve diğer Apple cihazlarında bulunur. Kullanıcıların bir dosyayı bir cihazdan diğerine kolayca aktarmasını sağlar. Bu teknolojiye benzer şekilde, artık Android cihazlarda da Yakın Paylaşım özelliği. Kullanıcının birden fazla Android cihaz arasında herhangi bir dosyayı aktarmasına yardımcı olur.

Çalışması basit. Cihazınızda paylaşım işlemini başlattığınızda, yakındaki cihazları arayacaktır. Birisi cihazınıza 6 fit yakınlıktaysa, cihazında gönderdiğiniz dosyayı kolayca alabilir. Bu, evinizde veya ofisinizde iyi çalışacaktır. Aktarım, Bluetooth, WiFi, Hotspot vb. Gibi çeşitli popüler protokolleri kullanacaktır.

Kılavuz | Android Cihazlarda Görüntünün Çözünürlüğü Nasıl Artırılır

Hangi Android Cihazlar Yakındaki Paylaşımı Destekler?

Bu bölümün farkında olmak oldukça önemlidir. Her Android cihaz bu özelliği destekleyemez. Yalnızca Android 6.0 Marshmallow veya daha yüksek işletim sistemi sürümünde çalışan akıllı telefonlar bu özelliği destekleyebilir. Oldukça yeni olduğu için Pixel cihazlarda ve Samsung Galaxy serisi amiral gemisi ünitelerinin bazı seçilmiş modellerinde mevcuttur. Oneplus cihazlarda da mevcuttur.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde bu özelliğin diğer tüm büyük Android tabanlı akıllı telefon modellerinde kullanılabileceğinden eminiz. Yakındaki paylaşım özelliği, Google Play Hizmetlerinin bir parçasıdır. Bu, cihazın otomatik olarak güncelleneceği ve cihazla entegre olacağı anlamına gelir. Bu özelliği Android cihazlara teşvik edecek bir OTA sunumu olmayacak.

Yakındaki Paylaşımı Etkinleştirme

 • Git Ayarlar > git Google
 • Sonra dokunun Cihaz Bağlantıları
 • Bunun altında, görmelisiniz Yakın Paylaşım seçeneği. Üzerine dokunun.
  Yakındaki paylaşımı etkinleştir
 • Ardından etkinleştirmek için geçişe dokunun

Aygıt Görünürlüğünü Anlamak

Altında Yakın Paylaşımbir sekme var Cihaz Görünürlüğü. Gereksinimlerinize göre ayarlayabileceğiniz üç seçeneğe sahiptir.
Etrafımda Paylaşım cihaz görünürlüğü

Tüm Kişiler: Bu, ilgili cihazlarında Yakındaki Paylaşım etkinleştirilmişse, cihazlarınızdaki tüm kişilerin cihazınızı algılayabileceği anlamına gelir.

Bazı Kişiler: Bu seçenek ile, cihazınızdaki hangi kişinin sizden herhangi bir dosya aldığını görebileceğini seçebilirsiniz.

Gizli: Adından da anlaşılacağı gibi, cihazında Yakındaki Paylaşımın etkin olup olmadığına bakılmaksızın, kimse cihazınızı göremez.

Android Yakında Paylaşım Özelliğini Kullanma

Bu özelliği kullanmak için, dosyaları paylaşmak istediğiniz tüm kişilerin e-posta kimliğine sahip olmanız gerekir. Hem cihazınız hem de alıcı taraftaki cihaz telefon numaralarını doğrulamalıdır.

Veri Kullanımını Belirleme

Altında Yakın Paylaşımbir sekme var Veri kullanımı. Bundan, telefonunuzda bulunan aktif veri planı ile küçük dosyaları aktarmak isteyip istemediğinizi belirtebilirsiniz. Dosyayı yalnızca cihazınız bir WiFi ağına bağlıyken de aktarılabilir hale getirebilirsiniz.

Etrafımda Veri Paylaşımı kullanım seçenekleri

Bir dosyayı çevrimdışı (Bluetooth aracılığıyla) aktarmak isterseniz, İnternet olmadan seçeneği.

Yakındaki Paylaşımı Kullanarak Dosya Gönderme

 • Bir resim dosyası göndermek istediğinizi varsayalım.
 • Üzerine dokunun. Paylaş buton
 • Seçiniz Yakındaki paylaşım paylaşım menüsünden
 • Telefonunuz yakındaki Android cihazları arayacaktır
 • Yakında, cihazı gönderenin cihazını algılayabilen kişi bir açılır bildirim görecektir
 • Hem gönderenin hem de alıcının cihazlarında Bluetooth ve Konum’un açık olduğundan emin olun.
 • Alıcının bağlanmak için bildirime dokunması gerekir
 • Alıcının cihazı, gönderenin cihazında görünecek
 • Gönderenin, paylaşımı başlatmak için alıcının cihaz adına dokunması gerekir

Paylaşım süresi dosya boyutuna bağlı olacaktır. Daha küçük dosyalar birkaç saniye içinde aktarılır ve daha büyük dosyalar biraz daha zaman alabilir.

Yani, hepsi Android cihazların yakındaki Paylaş özelliği ile ilgili. Deneyin ve bu özelliğin cihazınızda olup olmadığını bana bildirin. Varsa, sorunsuz çalışıyor mu? Deneyimlerinizi yorumlarda paylaşın.

Sonraki Oku,