Android cihazımdan Chromecast’i alamıyorsam nasıl düzeltilir

Başlarken, Chromecast, Google’ın TV’nizdeki HDMI bağlantı noktasına takılmasına ve içerik akışını başlatmasına olanak tanıyan, Google’ın daha küçük bir çevrimiçi medya akış cihazıdır. Kullanıcıların film, müzik, oyun vb. Yayınlamak için iPhone, iPad, Android, Windows, Mac veya Chromebook’a ihtiyacı olacaktır. Ancak bazen Android cihaz kullanıcılarının bazıları Chromecast’e bağlanıp ekran yayınlamakta zorluk yaşayabilir. Şimdi, Android cihazdan Chromecast’in olamayacağını da hissediyorsanız, bu ayrıntılı sorun giderme kılavuzunu tamamen kontrol edin.

İnternet bağlantısını ve indirme / yükleme hızını da kontrol etmeniz önerilir. Ağ hızı ve kararlılığı, çoğu durumda esas olarak ekran döküm kalitesine bağlıdır. Her şeyden önce, Chromecast’inizi bağlamanız ve Google’ın önerdiği yönergeleri izleyerek tamamen kurmanız gerekir. Ancak, Chromecast’i kurduktan sonra bile ekran yayınlama seçeneğini göremiyorsanız, yönlendiricide birden fazla ağ olabileceğinden Wi-Fi yönlendiricinizle yeniden kontrol etmelisiniz.

Android cihazınızdaki Wi-Fi ayarlarından bağlı Wi-Fi ağını veya bandı kontrol ettiğinizden emin olun. Benzer şekilde, TV’ye gidebilir ve Chromecast girişini seçebilir, ardından ekranın sol alt köşesinden bağlı ağ adını kontrol edebilirsiniz. Durumda aynı ağa bağlı değilse uygun şekilde yapın. Şimdi, aşağıdaki olası geçici çözümlere geçelim.

Android cihazımdan Chromecast yapamıyorsam nasıl düzeltilir?

Android cihazımdan Chromecast yapamıyorsam nasıl düzeltilir?

  1. Android telefon, Chromecast, Wi-Fi yönlendirici ve TV gibi ilgili tüm cihazları aynı anda kapatıp tekrar açın. Chromecast’inizin fişini çekin ve ardından mobil cihazı kapatın ve ardından yönlendiriciyi ve TV’yi kapatın. En az 1 dakika bekleyin ve ardından tüm cihazları açın.
  2. Uygulamayı kapattıktan sonra uygulama önbelleğini temizlemeyi deneyin. Android cihaz Ayarlar> ‘Uygulamalar’ veya ‘Uygulama Yöneticisi’> Uygulama listesinde ‘Boomerang’ı bulun>’ Zorla Durdur / Kapat’a dokunun> ‘Depolama’ya gidin>’ ​​Verileri Temizle’ye dokunun> dokunun ‘Önbelleği Temizle’> Boomerang uygulamasını tekrar başlatın ve oturum açın.
  3. Hem Android cihazınızı hem de Wi-Fi yönlendiricinizi birer birer kapatıp açın. Cihazınızı kapatın (yönlendiricinin güç kablosunu çıkarın)> Yaklaşık 30 saniye bekleyin> Her iki cihazı da açın> Boomerang uygulamasını başlatın ve tekrar oturum açın.
  4. Android cihazınızda Boomerang uygulamasını kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyin. Cihazın Ayarlar menüsü> “Uygulamalar” veya “Uygulama Yöneticisi”> “Boomerang” ı seçin> Kaldır’a dokunun> Google Play Store’a gidin> Boomerang uygulamasını tekrar yükleyin> Açın ve oturum açın. Bu nedenle, Boomerang uygulamanız ayrıca en son sürümü çalıştırın.
  5. Android cihaz yazılımının güncel olup olmadığını kontrol edin. Ayarlar> Sistem Güncellemeleri> Güncellemeleri kontrol et bölümüne gidin. Varsa, indirin ve kurun> sorunu kontrol etmek için Boomerang uygulamasını tekrar çalıştırmayı deneyin.
  6. Ek olarak, bağlantı veya ekran yayınlamayla ilgili sorunlara neden olabileceğinden herhangi bir VPN hizmeti kullanmadığınızdan emin olun.
  7. Sorunu kontrol etmek için başka bir ekran yayınlama cihazı veya bir Android cihazı kullanmayı da deneyebilirsiniz.

İşte bu çocuklar. Umarız bu kılavuz size yardımcı olmuştur. Herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.