How to Set a Custom Battery Charge Limit in Android device?

Android cihazda Özel Pil Şarj Limiti Nasıl Belirlenir?

Cihazınızı her şarj edip deşarj ettiğinizde pil aşınır. Sürekli olarak tam kapasiteye kadar şarj etmek ve boşaltmak pilin kullanım ömrünü kısaltacaktır. Bu nedenle, pilinizden daha fazla yaşam döngüsü elde etmek için bu aşınmayı azaltmaya ihtiyaç vardır.

Öyleyse soru şu, nasıl yapılmalı? Neyse ki bunu mümkün kılacak bazı uygulamalar var. Ancak cihazınızın belirlenen sınırın ötesinde şarj olmasını önlemek için root erişimine ihtiyacınız olacak.

Ancak, Android cihazda manuel olarak Özel Pil Şarj Sınırı Ayarlamanıza yardımcı olacak bazı uygulamalar vardır. Bu yazıda ikisini de ele alacağız.

Android cihazda Özel Pil Şarj Limiti Nasıl Belirlenir?

Android cihazda Özel Pil Şarj Limiti Nasıl Belirlenir?

Root Olmayan Kullanıcılar için

Belirli bir sınıra ulaşıldığında sizi uyarabilecek bazı uygulamalar vardır. Şarj cihazını manuel olarak kapatabilmeniz ve cihazlarınızın fişini çekebilmeniz için Accubattery kullanmanızı öneririz. Pil ömrünüzü ve yaşam döngünüzü artırmanıza yardımcı olacak birçok özellik vardır. Bunlardan biri, şarj sınırını belirleme özelliğidir ve uygulama, sınıra ulaşıldığında sizi uyaracaktır. Bu sınırın üzerinde şarjı engellemese de, şarj cihazını manuel olarak çıkarabilirsiniz.

  1. Uygulamayı buradan edinin:
  2. Yükledikten sonra cep telefonunuzu açın ve şarj edin.
  3. Uygulamadaki şarj animasyonunun üstünde bir kaydırıcı göreceksiniz.
  4. Şarj sınırını ayarlamak için kaydırıcıyı hareket ettirin.

Sınıra ulaşıldığında bir bildirim alacaksınız. Telefonunuzun fişini güvenle çıkarabilirsiniz.

Kök Kullanıcılar için

Kök erişiminiz varsa, kendinize biraz işten tasarruf edersiniz. Köklendirme, telefonunuz üzerinde ek kontrol sağladığından, şarjı belirlenen sınırın üzerinde sınırlandıran bir uygulama vardır. Oyun deposunda bulunur ancak kök erişimi gerektirir.

  1. Öncelikle uygulamayı buradan indirin.
  2. Yükledikten sonra, şarj cihazınızı Sınır şarjı istenen sınıra ayarlayın.
  3. Uygulamanın içinde başka bir kaydırıcı olacağını görebilirsiniz. düşük şarj sınırı ayarı. Şarj seviyeleriniz ayarlanan değere düşerse, uygulama cihazınızı şarj etmeye başlayacaktır.

Android cihazda Özel Pil Şarj Limiti Nasıl Belirlenir?

Ancak bu uygulama tüm cep telefonlarını desteklemiyor. Çünkü birçok cihaz türü var ve çoğu için uygulama yapmak mümkün değil.

Bu nedenle bu uygulama kontrol dosyalarını kullanır. Bu dosyalar, cihazınıza özel kontrol bilgilerine sahiptir. Yani bir kontrol dosyası çalışmazsa, diğerine geçebilirsiniz.

Android cihazda Özel Pil Şarj Limiti Nasıl Belirlenir?

Cihazınızda kontrol dosyasını ayarlamak için:

  1. Uygulamanın üst kısmındaki ayarlar simgesine dokunun.
  2. Kontrol dosyası verileri altında, kontrol dosyasına dokunun.
  3. Listedeki başka bir dosyayı seçin ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Herhangi bir uygulamayı kullanmak istemiyorsanız, bu görevi yerel olarak yapabilen belirli özel Romlar mevcuttur. Ancak, önyükleyicinizin kilidini açmanız ve özel bir ROM (cihazınız için varsa) yüklemeniz gerekir.

Bu uzun bir yol, ancak seçeneklere sahip olmak güzel. Örneğin, Havoc OS bu tür özellikleri yerel olarak sağlar. Cihazınız desteklenenler listesi altındaysa, onları deneyebilirsiniz.

Sonuç

Bu nedenle, telefonunuzda şarj limitleri belirlemek, şarj döngülerini azaltarak pilinizin genel ömrünü uzatacaktır. Bu, pilin aşınmasını azaltmaya yardımcı olacaktır. Gördüğünüz gibi, root erişiminiz varsa kontrol sınırını ayarlamak kolaydır.

Cihazınızı köklenme riskine girmek istemiyorsanız, manuel seçenek (Accu batarya) yeterli olacaktır.

Pil ömrünü kısaltmakla gerçekten ilgileniyorsanız, özel ROM’ları köklendirmeye ve kurmaya değer olduğunu söyleyebilirim. En başta Android’i seçmenizin nedeni özelleştirme değil mi?