Sertleşen halı nasıl yumuşatılır

Halılar nasıl temizlenir: onlara zarar vermeden tüm ipuçları

Halıları, yaptıkları kumaşın modeline ve cinsine bağlı olarak temizlemenin farklı yolları vardır. Toz, akar ve lekelerden arındırarak halılarımıza nasıl bakacağımızı görelim!

Halıları evde temizlemek imkansız bir iş değil, sadece modele, kumaşa ve onu oluşturan düğümlere göre birkaç küçük numara uygulamanız yeterli. O oda için belirli bir model, renk veya kumaş seçmişsek, bunun bir nedeni olacaktır: Bu nedenle, tarzımızın bu parçasına özgünlük dokunuşunu veren bu temel özellikleri mahvetmekten kaçınmalıyız. Oldukça genel halıları yıkamayı öğrendiğimiz yollar daha belirli modeller için iyi değildir, bu yüzden hangi stratejileri etkinleştireceğimizi ayrı ayrı görelim.sertleşen halı nasıl yumuşatılır, Keçeleşmiş Halı, Halı nasıl yumuşatılır, Halının tüyleri nasıl kabartılır, Tencere kapağıyla halı TEMİZLEME, Evde halı silme suyuna ne konur, Karbonatla halı temizleme, Evde halı nasıl temizlenir, Halı nasıl silinir Kadınlar Kulübü

Halıyı temizlemenin birçok yolu Halı temizleme
yöntemleri Halıları
ekolojik bir şekilde
temizleme Halıları kaldırmadan önce temizleme Halılarınız
için beş ipucu

sertleşen halı nasıl yumuşatılır, Keçeleşmiş Halı, Halı nasıl yumuşatılır, Halının tüyleri nasıl kabartılır, Tencere kapağıyla halı TEMİZLEME, Evde halı silme suyuna ne konur, Karbonatla halı temizleme, Evde halı nasıl temizlenir, Halı nasıl silinir Kadınlar Kulübü

Halıyı suyla ve susuz temizlemenin birçok yolu
Tüm halılar aynı değildir ve herkesin temizlenmesi için farklı bir işleme ihtiyacı vardır. Bakalım farklı türdeki halıları toz ve akarlardan nasıl kurtaracağımızı görelim.

Uzun tüylü halılar nasıl temizlenir
Uzun tüylü halılar için temel sorun, hav tarafından hemen tutulan tozdur. Bu tür halıların genellikle çok büyük olduğunu düşünürsek, onları temiz tutmazsak yakaladıkları tüm tozu soluyacağımızı anlarız. Ayrıca bu durumda süpürge, tozu süpürmek ve temizlemek için ideal olacaktır. Daha derinlemesine temizlemek için, her zaman aynı süpürgeyi su, sirke ve deterjan karışımına daldırarak kullanabilir ve halıyı önce hav yönünde sonra da tahılın tersine doğru süpürebilirsiniz – çok fazla ıslatmamaya özen gösterin. Son fırça saç yönünde verilir.

Antika halılar ve İran halıları nasıl temizlenir
Antika ve İran halılarını temizlemek için aynı yöntemi kullanabiliriz. İran halıları ve antika olanlar, belirli bir stile sahip klasik, ahşap renkli mobilyalar ile birleştirilmiştir. Kiri çıkarmak için saçın yönüne göre her iki tarafı da süpürüyoruz. Renkler biraz donuk görünüyorsa, su ve amonyak veya su ve sirke ile nemlendirilmiş bir bezle her zaman saçın yönünü izleyerek nazikçe ovalayarak canlandırın. Halıyı ıslatmamaya dikkat ederek şampuan veya kuru köpük de kullanabilir ve ardından herhangi bir kalıntıyı bir elektrikli süpürge ile süpürebilirsiniz. Hiçbir sebeple onları güneşe maruz bırakmamalı veya halı çırpıcıyla dövmemelisiniz: telleri telafi edilemez şekilde mahvedersiniz.

Yün halılar nasıl temizlenir (şimdi sentetik)
Yün halı genellikle modern olarak adlandırılır, ancak çok eski bir geleneğe sahiptir. Pratikte modernite, onu süsleyen motifler ve yünün çoğunlukla sentetik olması gerçeğiyle verilmektedir. Yün kilimler, her bir lifi sistematik olarak hareket ettirerek tozu derinlemesine çıkarabilen bir halı çırpıcıyla dövülebilir. Normal bir halı temizleyicisi ve düşük oranda su içeren nötr bir şampuan kullanılarak evde yıkanabilirler. Ayrıca sık sık yıkanarak, keçelemesine izin verilmez. Ancak lifler sentetik ise, bu tehlike de önlenecektir.

Kısa tüylü halılar nasıl temizlenir
Kısa tüylü halıları temizlemek için tozdan arındırmak, halı çırpıcı ile baş aşağı vurmak ve güneşe maruz bırakmadan havada tutmak önemlidir. Yünlü olduğu gibi düşük su yüzdeli halı temizleyiciyle de yıkanabilir. Bu durumda sentetik kilimlerden bahsettiğimiz için keçeleşme riski yoktur.

sertleşen halı nasıl yumuşatılır, Keçeleşmiş Halı, Halı nasıl yumuşatılır, Halının tüyleri nasıl kabartılır, Tencere kapağıyla halı TEMİZLEME, Evde halı silme suyuna ne konur, Karbonatla halı temizleme, Evde halı nasıl temizlenir, Halı nasıl silinir Kadınlar Kulübü

Deri kilim nasıl temizlenir
Deri kilim, ister sığır derisinden ister koyun derisinden ister midilli derisinden yapılmış olsun, özel bir temizliğe ihtiyaç duyar, onları temizlerken dikkatli olunmalıdır. Hiçbir zaman ters yöne gitmeden saçın yönünü takip ederek düşük güçte vakumlayın. Cilde zarar verebileceği için buhar veya kuru köpükler kullanılmamalıdır. Halının haftada en az iki kez havalandırılması da önemlidir. Daha derin ve profesyonel bir temizlik için yılda bir kez çamaşırhaneye götürmeniz tavsiye edilir.

Modern kilimler nasıl temizlenir

Shaggy halılar, modern, işlevsel ve genç mobilyalarla çok moda ve fit evler. Çok kalın bir doku oluşturmak için birbirleriyle düğümlenen ve iç içe geçen farklı uzunluklarda saçakları olduğu için spagetti kilim olarak da adlandırılırlar. Elektrikli süpürgenin üzerinden geçebilirsiniz, ancak daha derin bir temizlik için bir süpürge veya süpürge fırçası veya daha da iyisi süper yumuşak olan kurt başlı süpürge kullanmanızı öneririz, ancak kısa kıllar ovalama için mükemmeldir. Doğal olarak fırçalayabilir veya birkaç damla sirke ve bulaşık sabunu içeren bir su çözeltisine batırabiliriz.

İpek halılar nasıl temizlenir

Önce elektrikli süpürgeyi geçirin, ancak halının ipliklerini çekebilecek herhangi bir fırça kullanmamaya dikkat edin. Ardından bir süpürge ile hafifçe fırçalayın ve tozdan kurtulmak için sallayın. Sert noktalar varsa, bunları bir kaşıkla nazikçe çıkarın ve lifleri sıyırmamaya dikkat edin. Renkli lekeleri gidermek için, temiz bir bez üzerine koyarak ve etkilenen bölgelere hafifçe vurarak sodalı su kullanın ve kurumaya bırakın.

Büyük bir halı nasıl temizlenir

Çözümler şu ana kadar listelediğimiz ile aynı, büyük bir halıyla yapılacak tek zor şey onu yaymak ve havaya atmaktır, bu yüzden yapma imkanımız yoksa, devam ederiz. tozdan arındırmak için elektrikli süpürge veya süpürge ile temizlik yapın, liflere zarar vermemeye her zaman dikkat edin.

Duş halıları nasıl temizlenir

Duş paspasları genellikle sünger veya plastikten yapılır ve makinede güneşte yıkanıp kurutulabilir. Küflenmelerini önlemek için onları sık sık yenmek ve açık havada tutmak iyidir. Böylece daha uzun sürecek.

Halı temizleme yöntemleri

Halıları temizlemenin çeşitli yöntemleri arasında, hangilerinin en etkili ve ekolojik ilaçlar tarafından en çok kullanıldığını görelim: kabartma tozu, sirke, elektrikli süpürge veya buhar. Halılarımızı nasıl sterilize edeceğiniz ve temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

sertleşen halı nasıl yumuşatılır, Keçeleşmiş Halı, Halı nasıl yumuşatılır, Halının tüyleri nasıl kabartılır, Tencere kapağıyla halı TEMİZLEME, Evde halı silme suyuna ne konur, Karbonatla halı temizleme, Evde halı nasıl temizlenir, Halı nasıl silinir Kadınlar Kulübü

Halıları amonyakla temizleyin

Devam etmeden önce halıları dövün ve bir süre dışarıda tutun. Ardından ürünü daha az agresif hale getirmek için suda amonyağı seyreltin (her 3 litre suya bir çorba kaşığı amonyak), nemli bir bez kullanın ve solüsyonu doğrudan dökmeden halıyı nazikçe temizleyin.

Halıları elektrikli süpürge ile temizleyin
Gücü abartmadan her halı yıkamadan önce elektrikli süpürge ile temizlenebilir. Tüylü, uzun tüylü veya İran halılarıyla uğraşıyorsak, önce saçın yönünü belirlemeye dikkat etmeli ve bu yüzden vakumlamalıyız. Daha derin bir temizlik sağlamak için ters yönde ikinci bir geçiş yapılmalıdır. Ancak bazen sadece elektrikli süpürge yeterli olmuyor ve halıyı elle yıkamamız gerekiyor. Elektrikli süpürgeyi evin tüm odalarından geçirmeye alışkınsak, tozu almak için halıların üzerinde bile hızlıca geçmekten kaçınmıyoruz.

Akarları gidermek için temiz halıları buharla temizleyin
Buhar, halıları temizlemek ve onları akarlardan arındırmak için başka bir etkili yöntemdir, ister buharlayıcı ister Kobold süpürgesi olsun, bunları iyice temizlemek ve sterilize etmek için dokuyu veya havın yönünü takip ederek halıların üzerine geçirebilirsiniz. Parfüm vermek için, favori uçucu yağınızdan birkaç damla makinenin suyuna ekleyebilirsiniz.

Kuru temizleme halıları
Özellikle yeni bir halımız olduğunda kuru temizleme ile yıkamadan temizlemeniz tavsiye edilir. Kabartma tozu dışında, belirli ürünler kullanabiliriz: önce vakumlayın ve ardından ürünü halının her yerine püskürtün ve kurumasını bekleyin. Bu sistemi lekelerde de kullanın ve ardından bir fırça geçirin.

Halılardan köpek kakası ve çiş nasıl temizlenir
Halıdan köpek kakasını çıkarmak için eldiven ve kağıt havlu giyerek derhal çıkarmak önemlidir. Ardından bölgeye su ve sıvı sabun çözeltisi veya leke çıkarıcı püskürtün ve 15 dakika bekletin. Temiz bir kağıt havluyla çıkarın ve emici kağıtla tüm kalıntıları giderin. Gerekirse işlemi tekrarlayın. Halıyı çişten temizlemek için, fazla nemi pamuklu bir bezle emmek, alanı birkaç kez ılık suya batırılmış bir süngerle silmek gerekecektir. 2 yemek kaşığı beyaz sirkeyi 1/2 litre suda eritin ve etkilenen kısmın üzerine koyun ve gerekirse durulayın ve tekrarlayın. Pamuklu bir bezle veya saç kurutma makinesini halıya çok yakın tutmadan çabucak kurutmanız önerilir.

Halılar ekolojik bir şekilde nasıl temizlenir
Halıları karbonatla yıkamadan temizleyin
Kabartma tozu, halıları, uzun tüylü, kısa tüylü, yünlü, ipek, sentetik temizlemede en çok kullanılan ve etkili büyükannenin çarelerinden biridir: yıkamaya gerek kalmadan iyice temizler ve parlatır. Bir kısmını halının üzerine yayın ve birkaç saat beklettikten sonra her şeyi süpürün. Aynı zamanda renkleri canlandırmaya ve onu kötü kokulardan ve aynı zamanda akarlardan arındırmaya da hizmet edecektir. Agresif değildir, ekolojiktir ve her tür kumaşta kullanılabilir.

sertleşen halı nasıl yumuşatılır, Keçeleşmiş Halı, Halı nasıl yumuşatılır, Halının tüyleri nasıl kabartılır, Tencere kapağıyla halı TEMİZLEME, Evde halı silme suyuna ne konur, Karbonatla halı temizleme, Evde halı nasıl temizlenir, Halı nasıl silinir Kadınlar Kulübü

Sirke ile lekelenmiş halıları temizleyin
Halı lekelerinden kurtulmaya yardımcı olan ekolojik yöntemler arasında sirke bulunmaktadır. Sirkeyi suyla karıştırın ve nemli bir bezle halının lekeli alanını nazikçe temizleyin. Sirke, halıya zarar vermeden lekeleri çıkararak derinlemesine çalışacaktır.

Mısır nişastası ile yağlı lekelerden halıları temizleyin
Halıdaki yağ lekelerini çıkarmak için iki ölçek karbonat ve bir ölçek mısır nişastası kullanın, karışımı halıya dağıtın ve en az 10 saat etki etmesini bekleyin ve ardından her şeyi elektrikli süpürge ile temizleyin.

Saklamadan önce halıların temizlenmesi
Halıları doğru bir şekilde korumak için en az bir ay önceden şu şekilde ilerlemek iyidir: Halının her iki tarafındaki tozu, dokuya dikkat ederek halı çırpıcı veya elektrik süpürgesi ile temizleyin. Alternatif olarak sorgum süpürgesini de kullanabilirsiniz. Sonra halıyı yere ama baş aşağı serip bir hafta boyunca böyle bırakıp arada bir yürüdükten sonra: kaldırdığınız zaman zemindeki tozu bulacak, ortadan kaldıracak ve bir hafta daha ilerleyeceksiniz. halı kendi yönünde. Daha sonra en az 3 gün havaya bırakın ama güneşte değil, geceleri çekerek. Döşenmesi ve havaya konması zor olan büyük halılar için doğrudan bir sonraki aşamaya geçiyoruz, yani hem sağa hem de tersine ve havın yönünü takip ederek tüm yüzeyden geçiyoruz,

Halılarınız için beş ipucu
Her şeyden önce, her halı haftada en az iki kez elektrikli süpürge, fırça veya klasik halı çırpıcı ile tozdan arındırılmalıdır.
Halı özellikle değerliyse, elektrikli süpürgeyi çok fazla kullanmamanız tavsiye edilir, çünkü onu mahvedebilir, en fazla cihazı doğrudan ince nakışların üzerine değil arkasından geçirebilirsiniz.
Yılda bir veya iki kez, en iyi şekilde sterilize etmek için buharlı paspasla daha derinlemesine yıkanması gerekecektir.
Solmalarını önlemek için kilimlerin daima açık havada kurumasına izin verin, ancak güneşte kurutmayın. Daha hızlı kurumaları için, beyaz pamuklu bir bezle de hafifçe silin, tamamen kuruyana kadar kullanmayın, aksi takdirde deforme olabilir.
Saklamanız gerekiyorsa, baş aşağı çevirin ve içinde güve önleyici bir ürünle güneşten uzak ve nemli olmayan bir yere koyun.

Halıları karbonatla temizleyin

Bazı çalışmaların, halıların ve kilimlerin kaldırıldığı ofislerde insanların 4 KEZ DAHA SICK olduğunu gösterdiğini biliyor muydunuz?

Bunun nedeni halıların her şeyi tutması ve kapalı alanlarda her gün saldığımız her şey için devasa bir filtre görevi görmesi: deri kalıntıları, başkalarının akciğerlerinden solunan hava, virüsler, bakteriler, akarlar ve bunların dışkıları kısaca, güzel bok …

Ve bu pislik tipik olarak yerde kilimler ve halılarla tutulurken, kaldırıldıklarında havada dolaşıp herkes tarafından solunabilir.

Aslında, birkaç on yıl boyunca çok fazla iç mekanda yaşadık (büyükannelerimiz zamanın çoğunu zamanda çok fazla sapmadan geçirdiler)

Kilimler ve halılar evde dev bir filtre görevi görür.

Yani halılar, her türden boktan istemsiz kaplar gibidir (özellikle evin içinde ayakkabılarla dolaşırsanız veya dışarıdan gelen tüylü köpekleriniz varsa)

Etkili bir şekilde nasıl temizlenir ve en iyi dezenfekte edilir?

Ve her şeyden önce, sizi zehirlerken akarları öldüren kimyasallar kullanmadan bunu nasıl yapabilirsiniz?

Bir çözüm arıyordum …

sertleşen halı nasıl yumuşatılır, Keçeleşmiş Halı, Halı nasıl yumuşatılır, Halının tüyleri nasıl kabartılır, Tencere kapağıyla halı TEMİZLEME, Evde halı silme suyuna ne konur, Karbonatla halı temizleme, Evde halı nasıl temizlenir, Halı nasıl silinir Kadınlar Kulübü

Basit ama ustaca bir numara bulana kadar:

uzun süre etkide bırakılırsa inanılmaz bir temizleme gücüne sahip olduğunu, en iyi deterjanlardan çok daha iyi olduğunu hatırladım !

Aslında doğal bir mikrop öldürücü, antiseptik ve dezenfektandır ve tamamen sağlıklıdır, biyolojik olarak parçalanabilir ve cilde karşı hassastır.

Halıları karbonatla temizleme

Okumaya devam ederseniz, size bu numarayı uyguladığımdan beri, artık kokulu ve gerçekten parlak renklere sahip halılarda sıkışmış kirle ilgili sorun yaşamadığımı açıklayacağım!

Nasıl yapılır:

  1. halınıza biraz BİKARBONAT serpin  ;
  2. birkaç saat hareket etmesine izin verin;
    (lekeli yerlerde biraz sürtünme);
  3. elektrikli süpürge ile iyice süpürün (veya fırçalayın).

Bunu kilimlerimle yaptığım için, kullanımdan sonra ne kadar parlak olduklarına ve liflerde kalan KOKU’ya hayret ediyorum (eğer bir halı kokusu aldıysanız, neden bahsettiğimi biliyorsunuz).

Ayrıca bir ürünle dezenfekte ve çok temiz halılarım var:

  • Doğal;
  • Kirletmeyen;
  • Kimyasal maddeler içermez.

sertleşen halı nasıl yumuşatılır, Keçeleşmiş Halı, Halı nasıl yumuşatılır, Halının tüyleri nasıl kabartılır, Tencere kapağıyla halı TEMİZLEME, Evde halı silme suyuna ne konur, Karbonatla halı temizleme, Evde halı nasıl temizlenir, Halı nasıl silinir Kadınlar Kulübü